Týmová spolupráce prvňáků a deváťáků na naší škole

Týmová spolupráce prvňáků a deváťáků

Prvňáci a deváťáci – dva póly základních škol. Zdá se, že tyto skupiny dětí spolu jen sotva mohou mít něco společného, maximálně se potkávají na chodbě a v jídelně. My už ale několik let pracujeme na tom, aby se ty nejstarší a nejmladší děti dokázaly sblížit. Pomáhají jim k tomu společně strávený čas a naplánované akce. Spolupráce prvňáků a deváťáků má navíc pozitivní vliv na celkové školní klima. Přátelství je součást lidského štěstí a my jsme se snažili, aby byli „malošci“ ve škole šťastni.

Některé akce pořádáme každoročně, jsou pevnou součástí života školy a samozřejmě představují vhodnou příležitost pro to, aby mohly tyto dvě věkové skupiny strávit čas společně. Každoroční tradicí je Mikuláš. Aktuálně při slavnostním loučení s deváťáky na Malé scéně ve Zlíně ponesou deváťáci svým prvňáčkům domeček – dáreček se společnou fotografií, který jim společné chvíle má připomenout.:-)  

V naší škole jsme pro prvňáky a deváťáky zavedli systém patronů proto, aby každý deváťák měl svého prvňáčka a provázel ho jeho prvním rokem ve škole. 9 A jim usnadňovala a zpříjemňovala chvíle ve škole a byla jim oporou. Prvňáci získali pocit, že mají někoho velkého a silného za zády, pro deváťáky – 9A to byla velká zodpovědnost, která dobře ladila k tomu, že chtěli být na škole opravdovými mazáky.

Žáci deváté A třídy se stali patrony žáčků prvních tříd již před 4 roky a dobrovolně. Rozzářené oči při pohledu na svého nového kamaráda, mávání na pozdrav a radostná objetí při setkání během dne, se jim líbila a tak trochu jim zpestřovala všední školní dny. Když se prvňáci a deváťáci poznávali, pomáhali si a budovali vztah, prospívalo to dobrému klimatu školy. Společně naplánované a strávené školní akce toho byly důkazem.

Mgr. Monika Vybíralová

You may also like...